B-junnut kaatoivat Karhun

(31.1.2016) B-poikajoukkueemme kokosi sunnuntain divariottelussaan vaatimattoman avauspuolikkaan jälkeen rivinsä ja nousi selvään kotivoittoon Kauhajoen Karhusta. Samalla B-pojat katkaisivat kolmen ottelun pituisen tappioputkensa.

31.12016 B-poikien I-div. Ura Basket – Kauhajoen Karhu 84 – 70 (12 – 18, 22 – 21, 29 – 19, 27 – 18)

”Ok peli meiltä, kun ottaa huomioon, että pari runkopelaajaa puuttuu vielä jonkin aikaa kokoonpanostamme. Ja onhan se hauska välillä voittaakin, kun viime aikoina meillä on ollut synkkää näissä valtakunnan sarjojen pelissä”, B-poikiemme päävalmentaja Antti Saarinen sanaili pelin jälkeen.

”Olemme koko viikon harjoitelleet träppäävää puolustusta, ja se toimikin tänään hyvin. 33 riistoa on varmasti ennätyksemme. Valitettavasti vain vastustaja pelasi koko ajan paikkapuolustusta, joten emme päässeet hyökkäyspäässä testaamaan miesvartiointia vastaan harjoiteltuja juttuja.”

Miiko Koivisto (29/12/8r/2bl) pelasi vielä toipilaana mahtavan pelin. Tuomo Aalto (9/5/4s/4r) alkaa päästä omalle tasolleen. Hän on tyylikäs pelinjohtaja.”

Eetu Hänninen (27/5/5r) heitti tänään tarkasti ja Rasmus Forsbom (4/3/6s/4r) jakeli hienoja syöttöjä. Tosi hyvä suoritus Rapulta, vaikka mies onkin ollut viikolla monta päivää sairaana. ”

”Ja vasta C-ikäinen Lenni Lönnqvist (6/1//2r) oli taas lennossa. Kaverit ovat ottaneet hänet tosi hienosti joukkueeseen mukaan”, Antti naureskeli tyytyväisenä.

Tilastot

B-poikiemme seuraava kotiottelu on vasta maaliskuun 6, päivänä kello 11.00. Silloin vieraaksemme saapuu Helsingin NMKY:n kakkosjoukkue. Tervetuloa!

ESC_7149

ESC_7156

ESC_7287

Yhteistyössä