
(27.1.2025) Ura Basketin edustusjoukkueessakin läpimurtonsa tehnyt Reino Saivosalmi (s. 2008) vietti koripallontäyteisen tammikuun osallistuen kahteen kansainväliseen turnaukseen.
Vuodenvaihde kului 18-vuotiaiden maajoukkueen kanssa leirillä sekä Baltic Sea -turnauksessa Virossa. Tammikuun puolivälissä Reino osallistui ainoana pohjoismaalaisena pelaajana juniorikoripallon huipputapahtumaan, Adidas Next Gen Euroleague -turnaukseen, joka pelattiin FC Bayernin isännöimänä Münchenissä 17.–19.1.2025.
Reinon edustama koontijoukkue NextGen Team Münich, jota valmensi entinen Euroliiga-tähtipelaaja Dogus Balbay, voitti turnauksen puhtaalla pelillä.
Tässä Reino kertoo omin sanoin kokemuksistaan turnauksissa.
Anton “Ponttis” Mirolybov päävalmentajana Baltic Sea Basketball Cupissa
Maajoukkuehommissa on aina mukavaa yhteinen tekeminen ja vaatimustaso, jolla siellä treenataan. Itselläni parasta oli se, että sain parannettua pelaamistani koko ajan turnauksen loppua kohden. Turnauksen aikana kehittyminen onkin tärkeä taito. Tutustuin myös uuteen mukavaan päävalmentajaan ja valmennustiimiin.
Next Generation -turnauksen opit: joukkuepelaamisen merkitys, pelityyli ja itseluottamus
Next Generation -turnauksessa kiinnitin eniten huomiota siihen, miten paljon ulkomailla valmentajat painottavat yhdessä pelaamista ja sitä, että joukkueessa on niin paljon talenttia, ettei jokainen voi loistaa joka pelissä. Myös se, että valmentajat saivat joukkueen kasaan ja pelitavan selväksi parissa päivässä oli hienoa. Pelaaminen tuollaisessa turnauksessa ja vielä osaa vuotta nuorempana ei ollut helppoa. Kovempi fyysisyys ja seuraavan tason urheilullisuus oli läsnä. Ymmärsin kuitenkin sen, että aina ei tarvitse hypätä korkeuksiin, jotta pärjäisi.
Antoisinta oli turnauksen tarjoama kokonaisvaltainen kokemus. Meitä kohdeltiin todella hyvin ja pääsimme kokemaan muun muassa oikean Euroliiga-ottelun livenä. Kaikki sujui mallikkaasti ja pääsimme keskittymään pelaamiseen ilman murheita.
Pelit olivat kovatasoisia ja tempo oli nopea. Pienistä virheistä rankaistiin välittömästi, joten ajatus piti olla koko ajan pelin sisällä.
Pelityyli oli rakennettu urheilullisen joukkueemme ympärille. Pelasimme nopeasti ja halusimme stoppien kautta päästä juoksemaan.
Turnaus antoi minulle ajatusta siitä, millä tasolla itse olen Eurooppaan nähden. Mitä on kehitettävää, missä pärjään. Turnaus antoi aikaista kokemusta kovalla tasolla pelaamiseen. Kovista peleistä sain itselleni paljon itseluottamusta, sillä pystyin suoriutumaan kentällä hyvin sen ajan minkä siellä olin. Välillä vähemmän ja välillä enemmän. Sain myös paljon uusia ystäviä varsinkin Baltian maista.








Kuvat: Josep Ribera / Euroleague