Otteluennakko: Ura haastaa hurjan Pantterilauman

(12.2.2026) Valkeavuoressa nähdään kauden kuumin kamppailu, kun sarjakärjessä tasapistein majailevat Ura ja WB-Pantterit iskevät yhteen. Panoksena ei ole pelkästään voitto illasta – vaakalaudalla saattaa olla koko runkosarjan ykkössija ja kotietu pudotuspeleihin. Onko Uran kurinalainen joukkuepeli vastaus Panttereiden armottomaan tempoon ja fyysisyyteen? Nyt mitataan mestariehdokkaiden todellinen taso. Ota coach Valpolan ennakosta tärpit talteen ja saavu kotiluolaan kannustamaan Ura kärkeen!

Luvassa on todellinen kärkikamppailu, kun sarjaa tasapistein Uran kanssa johtava WB-Pantterit saapuu Valkeavuoreen. Ottelussa panoksena saattaa olla koko runkosarjan voitto, joka takaisi kotiedun koko pudotuspelien ajaksi.

Pantterit on ollut sarjan ylivoimaisesti paras joukkue lähes kaikilla mahdollisilla mittareilla. Voittamansa ottelut se on vienyt keskimäärin 26 pisteen erolla. Pantterit on jo otteluiden alussa yllättänyt vastustajansa fyysisyydellään sekä yliaggressiivisella pelaamisellaan. Syksyn kohtaamisessa Uraa vastaan Pantterit voitti ensimmäisen neljänneksen 34–17 ja lopulta koko ottelun 116–72. Pantterit on kärsinyt kolme tappiota, joista kaksi on tullut hyvin vajaamiehisenä pelattaessa.

Uran kannalta ottelun alun merkitystä ei voi liikaa korostaa! Pelin kuva on ennakkoon varsin selvä: Ura haluaa pitää pelin temmon mahdollisimman alhaisena ja pakottaa Pantterit pelaamaan viisi vastaan viisi -koripalloa. Pantterit puolestaan pyrkii pakottamaan Uran nopeisiin ja epämukaviin heitonvalintoihin, mikä mahdollistaa heidän aggressiivisen siirtymähyökkäyksensä. Uran on myös pystyttävä pitämään pallosta huolta ja hyödynnettävä Panttereiden tuplaavat puolustusmuodot.

Seuraa heitä:

#51 Aaron Ekwere, 19 vuotta, 196 cm, 24,8 pistettä/ottelu & 7,6 levypalloa/ottelu

  • Sarjan paras pelaaja, joka on debytoinut jo Susijengissä
  • Superurheilullinen pelaaja, jonka donkit ovat aina highlight-tasoa
  • Yksi sarjan parhaista pallollisen puolustajista

#69 Garang Machol, 20 vuotta, 208 cm, 8,8 pistettä/ottelu & 7,3 levypalloa/ottelu

  • Huikea korinsuojelija pitkien raajojensa ansiosta
  • Liikkuu kokoisekseen todella hyvin kentällä

#13 Jelani Towa, 19 vuotta, 195 cm, 13,0 pistettä/ottelu & 3,4 levypalloa/ottelu

  • Atleettinen laituri
  • Monipuolinen korintekijä, hyvä ajaja ja hyvätasoinen heittäjä
  • Hyvin samankaltainen pelaaja Ekweren kanssa

M1DB: Ura Basket vs. Pantterit
Valkeavuoren liikuntahalli
pe 13.2. klo 18.30
Vapaa pääsy!